Kod zamene postojeće stolarije,kao i kod ugradnje nove uvek se nameću ista pitanja da li je bolje ugraditi aluminijumsku ili PVC stolariju ,kakva je razlika između aluminijumskog i PVC prozora kao i štaje jevtinije ,ekonomičnije?
PROZOR je istovremeno prijemnik ,i prenosnik i zaštita od spoljašnjeg uticaja.Ukupni gubici kroz prozore iznose 35%-40% toplotnih gubitaka zgrade,desetak puta je veći gubitak kroz prozore u odnosu na zidnu površinu.Zbog toga veliku važnost ima energetska efikasnost prozora i izbor materijala.
PVC prozori imaju visoka izolaciona svojstva . U kombinaciji sa ugradjenim okovom sa vise zatvaranja,kvalitenim gumama,termopan staklom od kojih je jedno niskoemisiono a ceo paket punjen gasom,dobija se faktor izolacije 1,1 w/m2 sto je pokazatelj da jedan takav prozor ispunjava sve zahteve savremene gradjevine i energetske efikasnosti.
PVC ROPLASTO prozore mozete izabrati u 7 sistema profila,od trokomornog do osmokomornog profila,sa dve ili tri gume,sa dvoslojnim ili troslojnim staklom,sa ugradnom dubinom od 58mm do 80mm ,sistemi sa posebnim zahtevima za zemlje kao Holandija,Belgija,Francuska,Italija kao i africke i azijske zemlje.Toplotni koeficijent od 1,5 do 0,7.
Savetuje se za ugradnju na stambeni m objektima
ALUMINIJUMSKI prozori sa termo mostom su kvalitetni prozori koji se razlikuju od PVC prozora po izolaciji.Izolacioni faktor je mnogo bolji kod PVC prozora zato sto je PVC kao materijal izolator a aluminijum provodnik i to svojstvo je ublazeno ili eliminisano poliamidnom trakom(termo most)koja razdvaja spoljasnji deo od unutrasnjeg.Kod aluminijuma postoji veliki izbor razlicito dizajniranih profila,nema velike razlike u ceni kod profila u beloj i drugim bojama,izuzetan za staklene fasade,krovove kod staklenih basti.
ALUMINIJUM je pogodan za poslovne prostore,sanitarne cvorove,velike otvore.
PRI IZBORU PROZORA TREBA OBRATITI PAZNJU NA KOEFICIJENT TOPLOTNE PROVODLJIVOSTI. TO JE PODATAK KOJI JE NEIZBEZAN I NEZAOBILAZAN U SAVREMENIM ZAHTEVIMA.
Koeficijent toplotne provodljivosti se obelezavao ranije sa K a danas sa U.To je brojčani podatak koji pokazuje koliko toplote provodi stolarija.Nije reč o propuštanju vazduha već o samom provođenju toplote.Taj podatak se pored broja,izražava u W/m2K
JEDNOSTAVNO RAČENO, ŠTO JE KOEFICIJENT TOPLOTE BROJČANO MANJI,TO JE BOLJA IZOLACIJA(kod PVC prozora 1,5-0,7W/m2K,kod aluminijuma 2,4 W/m2K i više)
Na vrednost keficijenta toplote stolarije ne utiče samo profil već i vrsta stakla tako da se dobija podatak za kompletan prozor i u građevinarstvu se daje da bi bilo poznato o kom stepenu toplotne izolacije se radi.
ALUMINIJUMSKI PROZOR
Prednosti:
-velika otpornost na atmosferske uticaje,veća izdržljivost kod temperaturnih razlika
-estetski izgled,veliki izbor različito dizajniranih profila,visok sjaj
-mogucnost izrade elemenata velikih dimenzija zbog mehaničkih karakteristika
-pogodan za korišćenje u oblastima sa ekstremno visokim temperaturama
-veliki izbor boja,mogućnost ponovnog farbanja(plastifikacije)
-jednostavan za održavanje
-ekološki opravdan,jer se radi o materijalu prirodnog porekla
Nedostaci:
-skup materijal i krajnji proizvod
-lošija izolaciona vrednost u odnosu na PVC
PREPORUKA-pogodan za poslovni prostor,pregradne zidove,staklene fasade,mokre čvorove,velike otvore…
PVC prozor
-izuzetna toplotna i zvučna izolacija
-kompaktan materijal u celom preseku
-svaki element čini celinu jer se spojevi vare
-nema rđe ni truljenja
-nije potrebno farbanje
-relativno niska cena
-lako i jednostavno održavanje
-ekološki opravdan materijal-moguća reciklaža
-otporan prema gorenju-samogaseći materijal
-loša mehanička svojstva su poboljšana čeličnim ojačanjem
PREPORUKA – pogodan za stambeni prostor
ZAJEDNIČKA PREDNOST
-ušteda energije leti i zimi
-lako rukovanje i održavanje
-smanjenje buke
-povećanje vrednosti kompletnog prostora
ZAKLJUČAK JE DA U ODNOSU NA PLAĆENO I DOBIJENO, ODNOSNO KOD POREĐENJA KVALITET-CENA SIGURNO DA PREDNOST IMA PVC.
ODRŽAVANJE I ČIŠĆENJE
Odmah po montaži treba ukloniti zaštitnu foliju sa prozora.Ako ne uklonite na vreme zaštitnu foliju ,zbog uticaja toplotnog i UV zračenja sunca lepak sa folije ostane na PVC profilu.
Nečistoća sa prozora se uklanja jednostavno,uobičajenim sredstvima za pranje,mlakom vodom i mekom krpom.
Staklo se čisti pomoću čiste,tople vode i krpe za staklo.Ako dodje do razbijanja stakla nemojte pokušavati sami da ga promenite da ne bi oštetili PVC profil.
Prilikom čišćenja i pranja prozora i stakla treba voditi računa o sledećem:
-ne koristiti abrazivna sredstva i sredstva koja sadrže rastvarače(razređivače,acetone…)
-ne koristiti čvrste predmete(špahle,žičane četke,skalpele…)
Održavanje:
Najmanje jednom godišnje treba podmazati svaki pokretni deo okova (mehanizma) mašinskim uljem. To je neophodno da bi mehanizam funkcionisao.Treba paziti da se za podmazivanje ne koriste sredstva(sprejevi i sl.) koji u sebi sadrže smolu i kiseline jer nagrizaju zaštitni lak na PVC profilima,koji utiču na zaštitu od korozije na delovima za pričvršćivanje okova.
Najbolje je da pozovete firmu koja je proizvela i ugradila prozore radi redovnog servisa,dodatnih štelovanja,kontrole…
Dihtunzi – gume se peru i čiste toplom vodom ili sredstvima za održavanje gume.Preporučljivo je da se sve gume dva puta godišnje (pre i posle zime)premažu glicerinskim uljem,kako bi guma ostala masna i vlažna .To se naročito odnosi na spoljne gume koje su izložena vremenskim uticajima(prašina,kiša,sneg…)
Bez obzira na izbor stolarije,mnogo bitniji izbor koji se često zanemaruje jeste izbor stakla na stolariji.Jednostavno,staklene povrsine na prozorima zauzimaju i više od 70% ukupne površine stolarije i zato je od velike važnosti da se izaberu odgovarajuća stakla pri ugradnji stolarije.
Standardno staklo za aluminijumsku i PVC stolariju je izopan ili termopan staklo koje značajno smanjuje toplotne gubitke. Uobičajen izbor je struktura 4x16x4 što znači da se ovaj paket sastoji od 4mm FLOAT stakla,termopan lajsne od 16mm(medjuprostor) i 4mm FLOAT stakla.Medjuprostor može biti različite dimenzije(6mm,9mm,12mm itd.)ili čak može biti dva medjuprostora i tri stakla u paketu i taj medjuprostor može biti ispunjen suvim vazduhom ili nekim gasom,najčešće argonom.
Stakla koja se najčešće koriste:
-FLOAT STAKLO ,ravno ,providno staklo i ugrađuje se najčešće debljine 4 mm
-LAMINIRANO ili panpleks staklo je sastavljeno od više float stakla zalepljenih folijom.Koristi se iz sigurnosnih razloga jer ne puca u male komadiće prilikom razbijanja
-KALJENO staklo je float staklo koje je termički obrađeno zbog poboljšanja mehaničkih osobina.U slučaju razbijanja raspada se na veliki broj malih komadića tupih ivica pa je pogodno za korišćenje iz sigurnosnih razloga
-ORNAMENT stakla su stakla gde je površina ukrašena različitim motivima.Najčešće se koriste kod ulaznih vrata,svetlarnika,kupatilskih prozora…
-STOPSOL i PARSOL ,reflektujuće staklo koje deo svetlosti odbija –reflektuje a deo propušta.PARSOL staklo ima blažu boju i veću propustljivost svetlosti ,dok STOPSOL daje efekat ogledala.Postoji vise boja,uglavnom se koristi plava,zelena,braon…
-NISKOEMISIONO STAKLO je staklo na koje se nanosi tanak sloj na bazi vanadijum-dioksida.Taj sloj u zimskim uslovima potpuno propušta IC zrake a tokom letnjeg perida sprečava prolaz toplotnog zračenja kroz staklo.Prozori sa ovakvim staklima imaju koeficijent toplotne provodljivosti oko 1,3W/m2K što je sigurno preporuka pri kupovini prozora ,jer prema novim propisima o uštedi toplotne energije i topotnoj zaštiti u zgradama ,prozoti sa niskoemisionim staklom su obavezni u novim zgradama
Na dobru izolaciju i karakteristike dvoslojnog ili troslojnog stakla kao celine utiče:
1.širina i broj medjuprostora(bolje su karakteristike ako je međuprostor između dva stakla veći i ako ima više međuprostora,tako je moguće postaviti paket od tri stakla i dva medjuprostora)
2.punjenje medjuprostora(osim vazduhom može se puniti i inertnim gasom i tako značajno poboljšati izolacione karakteristike)
3.izbor stakla(ne odnosi se na debljinu stakla jer debljina stakla vrlo malo utiče ali izbor niskoemisionog stakla znatno utiče jer sa unutrašnje strane ima premaz sa metalnim filmom koji propušta talase kratkih talasnih dužina(sunčevu svetlost),dok zračenje dugih talasnih dužina reflektuje(IC zračenje).
PRI IZBORU PROZORA TREBA OBRATITI PAZNJU NA KOEFICIJENT TOPLOTNE PROVODLJIVOSTI .TO JE PODATAK KOJI JE NEIZBEZAN I NEZAOBILAZAN U SAVREMENIM ZAHTEVIMA.
Koeficijent toplotne provodljivosti se obelezavao ranije sa K a danas sa U.To je brojčani podatak koji pokazuje koliko toplote provodi stolarija.Nije reč o propuštanju vazduha već o samom provođenju toplote.Dobar koeficijent(npr.1,1W/m2K) bi značio da kod tog proizvoda postoji minimalan gubitak toplotne ener gije prema spoljašnjem prostoru u zimskim mesecima kao i sprečavanje ulaska toplote za vreme letnjih meseci .Taj podatak se pored broja,izražava u W/m2K
JEDNOSTAVNO RAČENO,ŠTO JE KOEFICIJENT TOPLOTE BROJČANO MANJI,TO JE BOLJA IZOLACIJA(kod PVC prozora 1,5-0,7W/m2K,kod aluminijuma 2,4 W/m2K i više)
Na vrednost keficijenta toplote stolarije ne utiče samo profil već i vrsta stakla tako da se dobija podatak za kompletan prozor i u građevinarstvu se daje da bi bilo poznato o kom stepenu toplotne i zvucne izolacije se radi.
Za pojavu kondenzacije u stambenim prostorijama postoji više razloga.
-novoizgrađeni objekti poseduju određenu količinu vlage i isušivanje objekta,zidova može da traje i po nekoliko godina
-loš izbor sistema profila za prozore
-neadekvatna gradnja prouzrokuje termo mostove koji mogu da dovedu do pojave kondenzacije kod nedovoljno provetravanih prostorija
-pogrešno ili nedovoljno provetravanje prostorija jer ne dolazi do adekvatne razmene vazduha ni odvoda vlage iz prostorije
-postojanje vlage u zidovima
-velika količina cveća u prostoriji,kuvanje
-skorašnje farbanje,malterisanje prostorije do isušivanja
Kod starih građevinskih objekata je znatno niža mogućnost nastanka kondenzacije i plesni nego u novoizgradjenim objektima.Razlog je sto su ranije ugradjivani materijali koji su ispunjavali znatno niže zahteve u pogledu prolaza vodene pare kroz građevinski element od toplije strane prostorije ka hladnijoj,spoljašnjoj strani.Osim drugih elemenata i prozori su vrlo značajni u u difuziji vodene pare jer je keficijent propusnosti spoja krilo-štok kod drvenih,starih prozora za sat vremena kroz 1m dužine prodje 10m3,dok kod novijih PVC prozora za jedan sat spoj krilo-štok na 1m dužine propusti 0,1m3 vazduha.
To govori da se povećavanjem zadihtovanosti zgrade onemogućava odvodjenje nastale vlage iz prostorije u kojoj samo boravak tri osobe proizvede 8l vode na dan ,tako da je neophodno provetravanje.
Do pojave kondenzacije dolazi najčešće zimi ,kada je razlika između unutrašnje i spoljašnje temperature velika i to najpre na nezaštićenim mestima kakvo je obod stakla na prozorima.Ukoliko ovakvi uslovi traju duže vreme,može doći i dopojave plesni.
Stolarija novijeg tipa (PVC ili aluminijum)je termički izolator i hidro izolator(ne provodi vlagu i toplotu)dok stolarija starijeg tipa delimično provodi vlagu i slabije dihtuje.Ugradnjom stolarije novijeg tipa dobijamo da zimi ne gubimo toplotu iz objekta ali takođe vlaga ostaje u objektu i ako ne dodje do provetravanja prostorije ta vlaga se pojavljuje u oliku rose na staklu prozora.
Prozor pokazuje znatno veći koeficijent toplotne provodljivosti od dobro izolovanog zida,pa je temperatura unutrašnje površine prozora niža od temperature zida.odnosno,suvišna vlaga iz vazduha se taloži na hladne površine.U ovom slučaju površina prozora je hladnija od površine dobro izolovanog zida i zbog toga se kondenzacija pojavljuje prvo na prozorima.
-redovno provetravanje ,dva do tri puta dnevno
-češćeprovetravanje prostirija u kojima je zbog njihove namene povećana količina vlage(kuhinje,kupatila,sušionica…)
-upotreba sistema za provetravanje koji mogu biti ugradjeni i u okvir samog prozora.Ugradjuje se u falc prozora ili na samom krilu, i može obezbediti dugotrajnu i kontrolisanu razmenu vazduha.
-nije moguće sprečiti pojavu kondenzacije pri ekstremnim hladnoćama,pre svega noću i to na obodu stakla prozora
Pravilno provetravanje je naročito važno za vreme grejne sezone. Preporučuje se otvaranje prozora širom, na samo par minuta, čime se obezbeđuje razmena vazduha. Ovaj postupak treba ponoviti 2 do 3 puta na dan.svež spoljni vazduh se brzo zagreva i može ponovo da primi vlagu koja se naknadno pri sledećem provetravanju odvodi napolje.
Naročito je važno večernje provetravanje ,jer u ovo doba usled kuvanja,tuširanja ima dosta vlage u vazduhu. Noću obično u prostoriji temperatura opada za par stepeni usled čega sposobnost vazduha da primi određenu količinu vlage opada. Rezultat svega je pojava kondenzata i to najčšće na staklima prozora. Otvaranje prozora na kip treba izbegavati jer duže kipanje prozora rashlađuje zidove oko prozora što može da dovede do izostanka kondenzacije ali i do vlaženja zidova.